İpucu – Bilgisayar Terimleri Nedir, Ne Anlama Gelir

  İpuçları

Lafı çok fazla uzatmak istemiyorum yine avare gibi gezinirken wiki üzerinde güzel bir konuya rastladım. Çokta hoşuma gitti açıkcası. Bilgisayar terimleri başlıklı sayfada alfabe olarak sıralanmış bir çok terimin kısaltılmış kelimeleri mevcut. Örneğin SCP (Secure Copy) protokolünden tutun ZFS (Zettabyte File System) protokolüne kadar bir çok bilgi mevcut.

Wikipedia’nın türkçe sayfasında olmasından dolayı türkçe bilgileri erişim imkanının kolaylığı, hemde gelişimine ortak olabileceğimiz güzel bir fırsat olduğundan dolayı bu yazımda yer vermek istedim. Benim kişisel fikrim, bilgi çok güzel birşey şayet ona sahip olabiliyor ve paylaşabiliyorsak farklı bir güzellik, o bilgiyi yeni ediniyorsak büyük bir zevk..

İlgili kısaltmalara link verilerek üzerlerine tıklamamız halinde o kısaltma ile ilgili bilgi girilmişse o bilgiye erişebiliyoruz. Benim gördüğüm kadarıyla bir çok terim eksik ve listedeki bir çok terimde de açıklamalar mevcut değil. Bu tabi üzücü bir durum olsa da gelişmesine katkıda bulunabilmesi adına sevindirici birşey. Kendi adıma mevcut hesabım ile burada elimden geldiği kadarıyla terimleri açıklamaya, yeni terimler eklemeye çalışacağım. Bu güzel bilgi paylaşımına ortak olmak isterseniz aşağıdaki linki incelemenizi şiddetle öneririm.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bilgisayar_terimlerinin_kısaltmalarının_listesi
Örneğin,