Textbox ile script çalıştırma, (php destekli)

  Scriptler

Bir textbox içerisinde girilen veri ile işlem yapılmak istendiğinde çalışabilecek ufak bir php script yazdım. Aslında işin aslı benim bir ldap sunucum var idi ve bu ldap sunucumda kullanıcı sorgulaması v.b. işlemleri alt ekiplerin yapabilmesi için web arayüzüm yoktu. Bu iş için kolları sıvayarak basit bir html index sayfası içerisinde boş kutucuk ve gönder butonu koydum. Buraya user yazdıkları zaman arka tarafta yardımcı betiklerim çalışarak kullanıcıyı sorguluyor ve sonucu aynı ekrana basıyor.

Ben kendimce ldap için kullandım fakat siz farklı işlemler yapabilirsiniz. Örneğin bir log dosyasında belirli bir kelimeyi aratarak ekrana sonucu bastırabilirsiniz veya ilgili kutucuğa komutu yazarak çalışmasını sağlayabilirsiniz gibi fantazi dünyanıza kalmış bir durum.

Ben kendime göre çalışan dizaynı göstereyim, düzeltmesi, kendinize göre yamamanız size kalmış.

İlk dosyamın adı “ldapsearch.php” ve bu dosya ilk açılış sayfam. Script sayfasını biraz açıklamam gerekirse html ve php araçlarıyla önce boş bir text box ve buton koyuyorum ve sonra php ile text dosyası açıyorum kutucuğa girilen yazıyı php ile yazdırıyorum ve okuyorum. Sonrasında “exec” ile “betik.sh” isminde scriptimi çalıştırarak aksiyonumu alıyorum.

İçeriği,

 

“betik.sh” dosyamın içeriği aşağıda yer alıyor. Bunu da açıklayayım; index sayfamda kutucuğa girdiğim veri “textfile.txt” isimli dosyaya yazılıyor ve ldap_ara diye adlandırdığım (ldapsearch’in modifiye edilmiş hali) komutum ile bu dosyayı okuyarak sorgu atıyorum. Hatta o kullanıcı var ise onun mailbox boyutunu da sorguluyorum. Sonrasında bunu results.txt isimli bir dosyaya yazdırıyorum.

Tüm bu işlemler olurken hala ldapsearch.php sayfasında olduğum için aslında kutucuğa yazdığım [email protected] adresi arka tarafta “betik.sh” yardımı ile check ediliyor bulunursa results.txt dosyasına yazdırılıyor ve o an ekrana print ediliyor. Bu kadar basit.