Sshuttle Nedir, Nasil Kurulur, Kullanilir

  Linux

Günümüzde gelişen teknolojiye rağmen ülkemizin ve ülke yöneticilerimizin bu kapsamdaki tutum ve yatırımlarını eleştirerek ve ufaktan bir iki kelam ederem “poor man’s vpn” olarak tanınan güzel bir aracı anlatacağım. Öncesinde geleyim kelamıma,
“Obama’nın ülkesinde teknolojiye yatırım yapalım, gelişelim üretelim v.b. bir çok teşviği ile sektöre ve teknolojiye, bilişime önem verirken ülkemizde ilgili yöneticilerimizin uzak durun şeklinde yorumları bir teknoloji gönüllüsü olarak canımı sıkan bir durum…”

Gel gelelim ülkemizde yasaklanan web siteleri, adresler v.b. durumlarda vpn, dns bilmeyen insanlar bu terimleri öğrenir oldu. Şimdi bu noktada bu durumu nasıl atlatabilirizin onlarca yolundan sadece biri olan bu güzel aracı anlatacağım.

Sshuttle isimli programcığımız ssh bağlantısı üzerinden uzak sunucu ile bağlantı kurarak tüm trafiği onun üzerinden çıkış yapmasını sağlıyor. Yani Türkiye’de example.com sitesi yasaklandı ve ücretli vpn çözümlerini kullanmak istemiyorsanız hatta yurt dışında bir sunucuya sahipseniz işte tam bu noktada çok iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. Güvenli ssh bağlantısı üzerinden o web siteye çıkan trafiğimiz yurt dışındaki sunucu üzerine aktarılır ve oradan çıkış yapılır.

####Öncelikle kuruluma geçelim####

#github proje sayfasından manual indirerek kurmak için,
https://github.com/apenwarr/sshuttle

Arch Linux için community deposundan kurmak için,

Debian, Ubuntu benzer dağırımlar için,

Centos, Fedora v.b. dağıtımlar için (epel repo üzerinden)

 

#### Programın Çalıştırılması ####

 

#### Burada kullanılan parametreleri kısaca anlatayım. ####
-r parametresi: bağlanılacak karşı sunucu için remote anlamını ifade ediyor.
–dns: Kullanılacak dns sorgularını ssh üzerinden yapılacağını belirtiyor.
-D: Arka planda deamon olarak çalışmasını sağlıyor.
0/0: hedef adresin 0.0.0.0/0 olarak kısaltması. Burada tüm internet trafiği ifade ediliyor. Eğer belirli bir subnete bağlanılcaksa 0/0 yerine subneti verebilirsiniz. Örneğin 1.2.3.4/29 gibi..
####Aşağıda da kısaca -help sayfasının çıktısı bulunmakta. ####

 

–pidfile … pidfile name (only if using –daemon) [./sshuttle.pid]
–server (internal use only)
–firewall (internal use only)
–hostwatch (internal use only)