Rssh Nedir, Nasil Kurulur ve Kullanılır

  Linux

Daha önce yazılarımda ftp, rsync, ssh, scp v.b. araçlardan bahsederek dosya transferi, güvenli dosya transferleri v.b. metotlarından bahsetmiştim. Yazılarımda bilhassa kullandığım metotlar ve yöntemler olduğunu vurgulamıştım.

Şimdi size tüm bunları tek bir araçla daha hızlı güvenli ve basit bir şekilde yapabileceğinizi anlatacağım. Aşağıda desteğini verdiği bir çok aracı barındırarak tüm bunları bütünleşik bir şekilde birleştirerek hizmet veren “rssh” isminde güzel bir paket programımız mevcut.

Nedir bu rssh ?

Kısıtlı bir kabuk programıdır. SCP ve SFTP alt yapısı üzerinden OpenSSH ile kullanımını sınırlayan son derece güvenli ve stabil bir kabuktur. Şimdilerde rdisk, rsync gibi programlarıda desteklemektedir. Kullanıcıları kabuk erişimi sağlamadan yetkili dosya transferlerine izin vererek kullanabilirliği sağlar.

rssh programının destek verdiği paket programlar,

scp – güvenli dosya kopyalama
sftp – Güvenli FTP
cvs – Eşzamanlı Sürümler Sistemi
rsync – Yedekleme ve eşitleme dosya sistemi
rdist – Yedekleme / rdist programı birden çok ana dosyaların özdeş kopyasını tutar.

Nasıl Kurulur ?

Rhel / Centos / Fedora dağıtımları için,

Şayet mevcut repo’da yoksa rpm ile kurabilmek için,

Rhel5x/Centos5x 32bit için,

Rhel5x/Centos5x 64bit için,

Rhel6x/Centos6x 32bit için,

Rhel6x/Centos6x 64bit için,

Paketi indirdikten sonra

Ubuntu / Debian tabanlı dağıtımlar için,

FreeBSD kurulumu için,

 

Ayarları;
Konfigürasyon dosyası default olarak rssh.conf dosyasıdır. Bu dosyanın lokasyonu dağıtımlara göre değişiklik gösterebilir. Ben olası dizinleri aşağıya çıkardım.

Freebsd için,
Centos-Rhel-Fedora için –> /etc/rssh.conf
Debian-Ubuntu için –> /etc/rssh/rssh.conf veya /etc/rssh.conf
Freebsd için –> /usr/local/etc/rssh.conf

Sonrasında bu dosyamızı vi veya nano editörü ile açıyoruz ve aşağıdaki satırları düzenliyoruz,

Aşağıdaki satırları isteğe bağlı olarak düzenlememiz gerekiyor. Örneğin ben scp, sftp ve rsync komut programlarını kullanmak istediğim için başlarındaki diez işaretini (yani # işareti) kaldırdım ve aktif ediyorum.

Sonrasında ssh servisini yeniden başlatıyoruz ve başka bir ayar yapmadan sftp veya scp programlarının çalıştığını test ediyoruz,

sftp denemesi için,

Scp için,

Chroot Ayarları,
Ben chroot yaparak kullanıcıların yalnızca kendi yetki sahibi oldukları dizinlerine bağlanarak dosya alışverişi yapmalarını istiyorum. Bunun için rssh.conf dosyama aşağıdaki satırı eklemem gerekiyor. Fakat öncesinde dikkat etmeniz gereken bir husus “/etc/passwd” dizininde kullanıcınızın uid (user id) ve gid (grup id) numaralarını bularak not etmeli ve aşağıdaki satırda “501” yazan yerleri doğru bir şekilde düzenleyerek değiştirmeniz gerekmektedir.
Ben burada benim kullanıcımın adı, “id” numaralarını, home dizini yazıyorum,