QmailHandle Kurulumu ve Kullanımı

  Linux

Qmail üzerinde “qmailctl” betiğimiz ile qmail servislerini ve kuyruğunu görebiliyor aynı şekilde yanına ekleyeceğimiz komutlarla sınırlı işlemler yapabiliyor ve yönetebiliyoruz. Bu bize qmail yönetiminde büyük katkı sağlıyor fakat sınırlı olması nedeniyle tüm isteklerimize yanıt vermiyor.

Bu noktada QmHandle isimli farklı bir komut programcığımız devreye giriyor ve kuyruk yönetiminde büyük bir avantaj sağlıyor. Bu komut programımızla birlikte kuyruğu analiz edebilir, tamamını veya spesifik olarak silme işlemleri yapabilir veya ayrıntılı logları görebiliriz.

Kurulumu,
Gayet basit bir kurulumu mevcut. Önce aşağıdaki linkten programımızı indiriyoruz, tar formatından açarak yetkilendiriyoruz ve kullanıyoruz.
(Not: Tabiki LWQ prosedürüne göre qmail kurulumu yapılmadıysa kurulum ve konfigürasyon yapısına göre entegre edilmelidir.)
-Önce Qmail dosyalarını indirdiğimiz dizine gidiyoruz, programı indiriyoruz ve tar’dan çıkarıyoruz,

Kullanımı,
Gerçekten basit bir kullanımı var. Bunu kullandıkça eliniz alışacak bir qmail bir sunucu üzerinde olmazsa olmazınız olacak. Bir kaç örnek kullanım göstereceğim. Daha spesifik kullanım metotlarını sizlerin keşfederek keyif almasına bırakacağım.

Örneğin kuyruğu listeleyelim,

 

Tüm kuyruğu temizlemek istiyorsak, (local ve remote kuyruklarını tamamen temizler-siler)

Yok sadece haber subject’ini içeren mailleri sileyim derseniz,

Örneğin Yoğun bir qmail sunucunuz var ve gelen/giden adreslerin bir dökümünü çıkarmak, kimin kaç adet mailinin kuyrukta beklediğini görmek istiyorsunuz,

Not: Kuyruk temizleme işlemi yapmak istediğiniz zaman qmail servisini durdurmanız işiniz bittikten sonra tekrar başlatmanız gerekmektedir.

QmHandle ile kullanabileceğimiz argümanlar ve anlamlarının detaylı hali aşağıda yer almaktadır.