Qmail Nedir, Nasıl Kurulur

  Linux

Sevdiğim bir iş dostumun Qmail kurarken yaşadığı sorunlar, haliyle yardımcı olacağım için çektiğim çileler üzerine bu makaleyi hazırlama gereği duydum. Öncelikle burada anlattığım ve gösterdiğim tüm bilgileri aynı şekilde kendimde kullanarak ve test ederek kurulumunu yaptım. (hatta bir çok kez..) Yani anlatmak istediğim; buradaki bilgiler test edilmeden ve ne olduğu bilinmeden buraya kopyala yapıştır yapılan bir çalışma değil. Tüm makalelerimdeki gibi bizzat uygulayarak ve test ederek anlatımlar yapmaktayım, herhangi değişimlerde de güncellemekteyim.

Bu nedenle burada anlatılan qmail kurulumu gayet stabil ve sorunsuz bir şekilde sisteminize uygulayabilirsiniz.

Dostuma yardım ederken çektiğim çileler için bu makaleyi yazdım demiştim. Bunun nedeni ise internet üzerinde yüzlerce kurulum yöntemi anlatılmakta. Çoğu sağdan soldan kopyala-yapıştır bilgiler, yanlış ve eksik bilgilerden oluşuyor. Haliyle bunları uygulamaya çalışan insanlarda saçma sapan bir sürü sorunlarla uğraşıyor. Ben ise bu sorunların yanında production x bir sistemi üzerinde bunu kurmayı denerken sistemi iyice bozan dostum için uğraştım, çileden kastım buydu..

Buradaki verilen tüm bilgiler, komutlar, derlemeler ve kurulumlar uygulanarak güncelliğini korumaktadır. Fakat her zaman bir risk vardır, bu nedenle sistem üzerinde yeterince yetkili ve bilgili değilseniz dikkat etmenizi öneririm.

Qmail Nedir ?
Nedir bu Qmail derseniz öncelikle aşağıdaki linki incelemenizi öneririm. Bu işin piri ve öncüleri olarak yine bu işin kitabını yazan insanların yorumları her zaman değerlidir. Bence qmail ise; MTA’sı (Mail Transfer Agent)’i gayet stabil ve performanslı çalışan, açık kaynak kodlu güzel ve kullanışlı bir mail programıdır. Bir çok MTA yazılımına kıyaslamayla kendimce tek geçeceğim, tabiki artıları olduğu kadar bir çokta eksileri olan bir sistemdir.

http://belgeler.org/howto/qmail-kurulumu-nasil.html

Birazda iddialı konuşmak gerekirse, exchange server’dan da performanslı bir yazılımdır. Bu tecrübeyle sabittir. Zira şu an yönettiğim yapılar içerisinde exchange server (50K + user) qmail (100K + user) bulunuyor ve sürekli exchange sunucularında login halde kontrol ediyorum. Varın siz düşünün…
http://opensource.theotherbell.com/php/qmail.php

###########################################
Önemli Notlar

Not:Paketleri indirdiğimiz dizin /usr/local/src olarak ayarlıyorum. Standartta neredeyse tüm anlatımlar ve kurulumlar bu şekilde oluyor. Şayet ileride bir sorun yaşamanız halinde hem indirdiğiniz paketlerin dizini aklınızda olmuş olacak hemde herhangi problemi araştırırken çözüm önerileri genelde bu dizindeki paketler üzerinden olacak.

Not:Ben genelde anlatımlarımda nano editörü kullanıyorum. Fakat siz vi editörü de kullanabilirsiniz. “nano” gördüğünüz satırları vi ile değiştirebilirsiniz.

###########################################
KURULUM ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Qmail kurulumuna başlamadan önce başlangıç seviye bir takım ayarlamalar yapmalıyız. Bunlara hızlıca geçelim,

– İlk olarak host dosyasına alan adımızı ve ip bilgimizi girelim,

Yani host dosyası içeriği şu şekilde olmalı,

– Daha sonra eğer mysql üzerinde qmail – vpopmail yapılarını tutmak istiyorsak mysql server kurulmalıdır. Bu konu için diğer makalelerimi inceleyebilirsiniz.
Kısaca Mysql Kurulumu

Son olarak aşağıdaki komutu verdikten sonra şifre oluşturarak default kurulum konfigürasyonunu tamamlayabilirsiniz.

– Aynı şekilde web servis kurulumunu yapılması gerekmektedir. Ben httpd kullanıyorum bu şekilde kurulumu yapıyorum. Web servis kurulumu için detay bilgi için diğer ilgili makalelerimi inceleyebilirsiniz.

– Sonrasında sistem üzerinde bazı paketlerin kurulması gerekmektedir. Bu anlatımı Centos/Rhel 6x üzerine yapıyorum. Fakat farklı linux türevlerinde eş veya eşdeğer paketleri kurabilirsiniz. Bunlar kurulum içinde veya sonrasında gerekli olan/olabilecek ve sunucu için gerekli paketleri barındırmaktadır. Elbette bu paketleri ayıklayarak luzum gördüklerinizi değiştirebilir veya çıkarabilirsiniz. Default kurulum için tavsiyemdir.

– Sunucu üzerinde şayet firewall/iptables var ise ayarlarını yapıyoruz. Şayet fw farklı bir yazılım veya cihaz üzerindense port tanımlarını yapmanız gerekmektedir. Ben iptables üzerinden ilerliyorum. Bu noktada 2 seçenek mevcut,

###İlk Yöntem###
Firewall’u devre dışı bırakıyoruz.

Sonra selinux’u devre dışı bırakıyoruz,
– Bunun için setup komutu verilerek “Firewall Configuration” sekmesinden selinux disable yapılabilir
veya aşağıdaki komut verilebilir.

bir diğer yöntem ise ilgili dosyası üzerinden selinux satırı disable’a çekilebilir.(aşağıdaki gibi)

İkinci Yöntem,
Şayet bir firewall/iptables var ve kapatmadan ayarlayarak kullanmak istiyorsanız aşağıdaki scripti sunucunuza kopyalayarak çalıştırmanız yeterlidir. (scripti komple kopyalayın, sunucunuzda firewall.sh isimli bir dosya yaratın ve içerisine scripti yapıştırın akabinde çalıştırın, aşağıdaki gibi)

Not: Bu script tamamıyla Qmail-Toaster kurulum paketi içerisinde yer almaktadır. Dilerseniz kopyala yapıştır yapmadan da bu scripti wget ile indirebilirsiniz.

yada manuel işlem için,

Sonra aşağıdaki scripti yapıştırın.

Sistem Üzerinde Bulunan Sendmail Servisi İle İlgili Yapılacak İşlemler,

Burada öncelikle sistemimizde sendmail’i kaldırıyoruz ve sonrasında kütüphanelerde mevcut sendmail dosyalarını yetkisizleştiriyoruz. Ben burada eski sendmail dosyalarını silmemek adına mv ile isimlerini sendmail.bak yaptım. Fakat bu isteğe bağlıdır, “rm -rf” silme komutu ve parametresi ile ilgili sendmail dosyaları silinebilir. Yahut yum paket yöneticisi ile kaldırılabilir. Hepsini gösterelim,

Centos/rhel/Fedora dağıtımlarında kaldırmak için,

Debian/Ubuntu dağıtımlarında kaldırmak için,

Yok kaldırmayayım ama deaktif edeyim derseniz,

Neden Sendmail’i kaldırıyoruz ?
Qmail daha önce de bahsettiğim gibi aynı anda 100’lerce mail gönderebiecek, her bir iş grubunu bölebilecek mta’sı (Mail Transfer Agent) performanslı ve hızlı onlarca programa sahip bir mail alt yapısıdır. Fakat sendmail ise sendmail.cf isimli karmakarışık kod bloklarına-yığınlarına sahip mta bakımından performans göstermeyen basit bir mail alt yapısıdır ve tek bir programcıktan oluşur. Qmail kurulumlarında sendmail’i devreden çıkarmamız gerekir çünkü sistemin tek bir mta’ya sahip alt yapıyı kullanması gerekir. Aksi halde sistemsel problemler meydana gelecektir ki burada bununla ilgili ayrıntıya girmiyorum.
DOSYALARI İNDİRME – TAR’DAN ÇIKARMA VE PATCH GEÇME

Öncelikle /usr/local/src dizinine gidiyoruz ve paketleri indiriyoruz.

——————
– Şayet /usr/local/src dizini yoksa yaratalım,

——————

Sonra aşağıdaki gibi tüm dosyalarımızı indirerek tar’dan çıkarma işlemlerine başlayalım,

QMAİL VE DİĞER İLGİLİ SERVİSLER İÇİN KULLANICI, GRUP TANIMLARI VE YETKİLENDİRMELER,

Komut satırımıza doğrudan aşağıdaki satırları yapıştıralım. Bunlar ilgili kullanıcıları oluşturmamızı ve yetkilerinin atanmasını sağlayacak.

Not: Rhel/Centos/Fedora tabanlı dağıtımlar için bu komutları uygulayabilirsiniz.

Freebsd üzerinde yapmak için,

Solaris üzerinde yapmak için,

PAKETLERİN DÜZENLENMESİ
Bu aşamada “/ dizini” altında package dizinini oluşturarak daemontools’u taşıyalım.

Bu adımda tar halinden çıkardığımız netqmail paketine yine indirerek tardan çıkardığımız smtp kimlik doğrulama patch yamasını geçelim,

Artık yukarıdaki işlemleri yaptığımıza göre netqmail paketine girerek kurulumunu yapabiliriz.

Bu bölümde ise netqmail paketinin otomatik olarak kuracağımız mail sunucumuz için default alan adı dns ayarlarımızı yapılandıracağız. Örneğin mail sunucusu mail.salihpala.com.tr şeklinde ise aynı şekilde girmeliyiz, çünkü buna göre default bir yapılandırma yapılacak. (Bu ileride eklenecek alan adlarına engel değil.)

Bu işleme başlamadan önce bilinmesi gereken, şayet alan adınız, dns kayıtlarınız (A,Mx,ptr,revers..) tam ve hazır durumda ise ilgili dizin içinde aşağıdaki komut kullanılmalıdır.

Örneğin,

Fakat alan adınız veya dns kayıtlarınızla ilgili sorun varsa veya olabileceğini düşünüyorsanız aşağıdaki şekilde yapmanız gerekmektedir. Ben defaul’da bu şekilde kurulmasını tercih ediyorum. İnternet üzerinden sorgu çekerek ayarları alması yerine direk alan adımızı veriyoruz force ediyor ve direk buna göre yapılandırma yapıyor.

Örneğin,

 

ALİAS TANIMLARININ GİRİLMESİ

Bu aşamada sunucu üzerinde postmaster, abuse gibi adresleri alias tanımları girerek oluşturuyor olacağız. Burayı kesinlikle es geçmemenizi öneririm çünkü çok fazla ayrıntıya girmeksizin alan adınıza ait bir postmaster veya mailer-daemon gibi adresler olmaması ileride farklı sorunlarla karşılaşacağınız anlamına gelir. Bu konuda önemli bir dip not daha; örneğin oluşturulacak alias adres olan mailer-daemon mail gönderimlerinde size geri dönen hata mesajlarını iletmektedir. Bir diğer ifade ile postmaster default olarak tüm mail sunucularının kabul ettiği bir ön koşul olmakla birlikte size admin olarak hitap edebileceği tek adrestir. Önemini siz düşünün..

– Önce mailadmin isimli bir kullanıcı oluşturuyoruz ve akabinde oluşturacağımız alias tanımlarını/adreslerini bu kullanıcıya bağlıyoruz.

– Yukarıdaki işlemleri tamamlamamızın hemen sonrasında mailadmin kullanıcısı ile sunucuya login olarak Maildir folderimizi oluşturuyoruz.

QMAİL ve MAİLDİR AYARLARI

Maildir Nedir ?
Kısaca gelen, giden, gönderilenler, spam v.b. kutularının tutulduğu mail sunucu için önemli bir tasarıma sahip olan ve kullanılan yaygın bir dosya mekanizmasıdır. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
http://en.wikipedia.org/wiki/Maildir

Öncelikle /var/qmail dizini altında “rc” dosyasını oluşturacağız ve aşağıdaki satırları ekleyeceğiz. (Direk kopyala yapıştır yapabilirsiniz)

### Eklenecek Satırlar ###

Yukarıdaki satırları ekledikten sonra dosyayı kaydederek çıkıyoruz. Sonrasında yetkilendirmesini yapıyoruz.

Default’da delivery edilecek dosyayı oluşturuyoruz ve ana dizinin “Maildir” olduğunu belirtiyoruz.

İNDİRİLEN PAKET SERVİSLERİNİN KURULUMLARI

Ucspi-tcp Servisini Kuralım,

Ucspi-tcp programı ne işe yarar ?
(Xinetd) inetd bir sistemin ağ bağlantılarını kontrol etmeye yardım eder ve portların yönetiminden sorumlu olur. Bu servis tarafından yönetilen bir porta istek geldiğinde, inetd bunu tcpd ismi verilen bir programa gönderir. Tcpd, isteğe izin verilip verilmeyeceğini hosts.{allow, deny} dosyalarındaki kurallara göre karar verir. İsteğe izin verilirse, ilgili sunucu süreci (process) başlatılır (e.g ftp). Bu mekanizma tcp_wrapper olarak da bilinir.

Genelde Qmail kurulumlarında (Xinetd) inetd değilde aynı işi yapan ucspi-tcp programı tavsiye edilir. Nedeni ise tcpserver ve tcpclient uygulamaları için kolay kullanımlı komut satırı araçlarına sahip, gelen ve giden bağlantı, port isteklerini daha hızlı ve stabil dağıtım işlemini yapabilen, süreçlerde eşzamanlı ve sorunsuz bağlantı yönetimine adapte olabilen ve binlerce bağlantı ile başa çıkabilen, tüm giriş ve çıkışı izleyen recordio aracı olarak geçmesidir. Qmail alt yapısı için bu servis oldukça etkili olduğu söylenebilir.

Tecrübe: Bu konuda tereddüt edip bu programcığı kurmadan çalıştırdığım sistemimide xinetd servisi zaman zaman duruyordu. Nedenini araştırdığımda yoğun bağlantı isteğinde özelliklede smtp isteklerinde yetersiz kalabiliyordu. Bu arada Xinetd servisi de yabana atılacak bir uygulama değil fakat demekki qmail için ucspi-tcp uygulaması stabil..

Bu servis için detaylı bilgiyi aşağıdaki linkten alabilirsiniz.
http://cr.yp.to/ucspi-tcp.html

Kurulum,

 

Checkpassword Servisini Kuralım,

Önce nedir bu servis onu anlatalım,
CheckPassword tüm kök uygulamaları için basit, tekdüze şifre denetimi arabirimi sağlar. Bu gibi giriş, ftpd ve pop3d gibi uygulamalarda kullanılmak üzere uygundur.
Alternatif parola veritabanlarını, gizli oturum açma adları, uzun şifreler, alt domainler tek seferlik şifreler, detaylı hesaplar ve birçok diğer özellikleri destekleyen CheckPassword-uyumlu araçlarları vardır. CheckPassword servisini kullanan uygulamalar bu araçlar ile çalışacaktır. Çeşitli araçları özellikle POP protokolünü kullanan sistemleri desteklemek üzere tasarlanmıştır. Ayrıntılı bilgi için,

http://cr.yp.to/checkpwd.html

Kurulum,

Daemontools Servisini Kuralım,

Kurduğumuz kuracağımız en önemli servislerindendir. Unix alt yapısındaki servis ve hizmetleri yönetmekte ve denetlemekte büyük rol alır. Bu servis üzerinde çalıştırılan hizmetleri takip eder, boot’la birlikte veya duran kapanan, ölen hizmetleri otomatik başlatır. Üzerine yeni bir servis/hizmet kurmak kolay ve pratiktir. Multilog özelliğine sahip programcığı sayesinde birden fazla günlük logları işleyerek kayda alır ve kullanacağımız qmail alt yapısını yönetmemizde büyük kolaylık sağlar.

Temel olarak özelliklerini ve işlevlerini anlattım fakat arka planda bir süpermen olduğunu detayını aşağıdaki link üzerinden ayrıntılı alabileceğinizi bilmelisiniz.

Peki bu Qmail’de ne işe yarar ona cevap verelim ?
Qmail servislerini bu programcık içerisinde ayarlayarak otomatik açılma, servislerin kontrolü ve multilog gibi özelliklerinden faydalanacağız. Yani özetle biz büyük ölçüde bu uygulama ile çalışacağız.

Şimdi daha önceden /package dizinimize taşıdığımız servisimizi .tar’dan çıkaracağı, patch’ini uygulayarak kurulumunu yapacağız.

 

Qmail-Send ve Qmail-Smtp Servislerini Kuralım,

– Servislerin kurulumlarına geçmeden önce, Qmail servisi üzerinde eş zamanlı olarak gelen SMTP bağlantı sayısını limitleyelim. Bunu limitlemekte fayda var çünkü smtp attack/saldırılarda ne kadar açık olursa o kadar request ile servisi yoracaklardır. Bu dosyada yer alan değer qmail-smtp için tcpserver’ı “-c” parametresi olarak kullanır. Çok fazla detaya girmeden temel bilgiyide vermemizin ardından işleme geçelim,

– Supervise(denetleme/gözetim) dizini içerisinde kuracağımız servislere ait dizinleri oluşturuyoruz.

Şimdi yukarıda oluşturduğumuz bu dizinler içerisinde denetim scriptlerimizi uyarlayacağız. Bu scriptler basit olarak deamon içerisinde servisin otomatik başlamasını, konfigürasyonel bilgilerin çekilmesini, log ayarlarını v.b. işlevleri içermektedir.

Sırasıyla dosyalarımızı oluşturarak scriptlerimizi ekleyelim,

-#- 1. Dosyamızı nano editörümüz ile açıyoruz -#-

### Eklenecek Satırlar ###

-#- 2. Dosyamızı nano editörümüz ile açıyoruz -#-

### Eklenecek Satırlar ###

-#- 3. Dosyamızı nano editörümüz ile açıyoruz -#-

### Eklenecek Satırlar ###

-#- 4. Dosyamızı nano editörümüz ile açıyoruz -#-

### Eklenecek Satırlar ###

-#- 5. Dosyamızı nano editörümüz ile açıyoruz -#-

### Eklenecek Satırlar ###

-#- 6. Dosyamızı nano editörümüz ile açıyoruz -#-

### Eklenecek Satırlar ###

 

Daemontools ve ilgili servisleri kurmamızın ardından şimdi qmail’i başlatmak için kullanacağımız “qmailctl” isimli scriptimizi kuruyoruz. Bu script ile qmail servislerini kontrol edebiliyor, ve yönetebiliyoruz.

Fakat burada şöyle bir durum var ki bu çok önemli; biz qmail kurulumunu yaparken submission yani 587 portu için de yapılandırma yaptık. Bu nedenle qmailctl betiğimiz içerisine bununla ilgili satırları eklememiz gerekecek.

Dilerseniz bu satırların hazır eklenmiş hali olan aşağıdaki  script betiğini kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle qmailctl dosyasını silelim, sonra tekrar oluşturalım ve içerisine aşağıdaki satırları yapıştırarak izinlerini verelim,

### Eklenecek Satırlar ###

Yada dilerseniz manuel ekleyebilirsiniz,

Önce mevcut scripti editör aracılığı ile açalım,

 ### Eklenecek Satırlar ###

Artık Qmail servisini başlatabiliriz,

———————————————————
Özetle;
/var/qmail/supervise altına send, smtpd ve smtp587 dizinleri oluşturduk. Sonrasında bu dizinlerin altına ayrı ayrı log dizinleri oluşturduk. Hem log dizinlerine hemde ana dizinlerine “run” betikleri/scriptleri ekleyerek kodlarımızı yerleştirdik.
———————————————————

– Şimdiki işimiz yukarıda oluşturduğumuz dosyalara yetki vermek ve /var/log altına qmail için farklı bir log dizini oluşturmak.

– Oluşturduğumuz Qmail’e ait smtpd, submission ve send servislerini daemontools altına ekleyelim/link verelim.

Sonrasında kontrol Edelim (ls ile listeleyerek ilgili dizinlerin link olup olmadığını görebiliriz.)

Bu aşamadan sonra daemontools servisinin aşağıdaki 1. yöntem ile manual başlatılması istenir. Fakat ben her iki durumu da anlatacağım. Zira sistem her yeniden başlatıldığında bunun için manual komut girerek başlatmak yerine otomatik olarak başlatılmasını sağlamak çok daha sağlıklı bir işlem olacaktır.

1. Yöntem -(Manual olarak başlatmak için)aşağıdaki komut çalıştırılır,

2. Yöntem
Nano Editörü ile ilgili dosyamızı açıyoruz, aşağıdaki satırları bularak siliyoruz ve dosyayı kaydederek kapatıyoruz,

###Silinecek Satırlar###

Sonrasında konsola konfigürasyon dosyasını oluşturarak aşağıdaki satırları ekliyoruz.

###Eklenecek Satırlar###

İnit yapılandırmasını yeniden yükleyerek (reload) svscan (daemontools) servisini başlatıyoruz.

Sonrasında yapılan bu işlemleri “qmailctl” komut programı ile Qmail servisi kontrol edilebilir. Ben kendi sistemimde örnek çıktıyı aşağıda paylaştım.

———————————————————
Özetle;
Bu noktada kısaca özetlemek gerekirse ucspi-tcp servisi ile network-port yönetim servisi, daemontools servisi, checkpassword servisi, qmail-smtpd, send, pop, submission servisleri, kullanıcı ve grup yapılandırmaları yaparak Qmail alt yapısının çatısını kurduk.

Bu aşamada neler yapabiliriz ?

Mail sunucumuz üzerinde gateway, smarthost yada mailer olarak çalışabilecek LWQ önergelerine uygun bir qmail alt yapısı kuruldu. Yalnızca mail gönderimi yapılması için sahip olunması gereken temel bileşenler bu aşamaya kadardı. Şayet ihtiyacı bu doğrultuda olanlar aşağıdaki işlemleri yapmak zorunda değiller, fakat incelemeleri faydalı olacaktır. Tam kapsamlı kuruluma devam etmek için kuruluma kaldığımız yerde devam ediyoruz.

http://www.lifewithqmail.org/lwq.html

———————————————————
QMAİL SERVİSLERİNİN KURULMASI (Vpopmail – Dovecot – Qmail-Pop3d – ClamAv – Spamassassin – SimScan – Ripmime)

Vpopmail Servisini Kuralım

Vpopmail Nedir ?
Virtual/Sanal kullanıcı ve domainler oluşturarak yönetimi ve qmail entegrasyonunu kolaylaştıran programdır. İlk başlarda temel MTA olarak qmail için geliştirilse de şimdilerde postfix ile de çalışabilmesi için geliştirilmesi yapılmıştır. Bizim ne işimize yarayacak sorusuna altın yanıt ise qmail sunucumuza sanal domainler ve kullanıcılar ekleyerek mail hesapları oluşturmamızı sağlayacak. Bir çok kimlik doğrulama modülüne sahip bunları aşağıya bulunmaktadır.

-oracle module
-syabse module
-mysql module
-ldap module
-cdb module – Kavram olarak uzak gelebileceğini/duyulmadığını düşündüğüm bu modül, Qmail yazarı tarafından yazılmış hızlıi güvenli performanslı bir dosya tabanlı database modelidir. Vpopmail herhangi sql sistemine (mysql, oracle v.b.) bağlanmadan kendi içerisinde cdb dosyalarında kullanıcı adı, parola v.b. bilgilerini tutmaktadır.

Bu aşamada vpopmail için yaygın olaarak kullanılan hem cdb hemde mysql modüllerinin kurulumlarını göstereceğim. Benim tavsiyem cdb modülü kullanmanız yönünde. Zira 3000 civarı kullanıcıya kadar mükemmel bir başarı elde ettiğini düşünürsek mysql ile sistemimize ve mail alt yapımıza hamallık yaptırmış oluruz.

http://www.inter7.com/vpopmail-virtualized-email/
http://en.wikipedia.org/wiki/Vpopmail
http://www.qmailwiki.org/Vpopmail

-#- .cdb module ile Vpopmail kurulumu -#-

Önce ilgili dizine gidiyoruz, paketimizi indiriyoruz, açıyoruz ve ardından yetki tanımlarını yaparak kurulumunu yapıyoruz,

-#- Mysql module ile Vpopmail kurulumu -#-
(Önce Mysql’e giriyoruz ve database & kullanıcı oluşturuyoruz. Aşağıdaki db-user-parola tanımlarını isteğe göre değiştiriniz )

#Mysql’de işlem bittiten sonra mysql girişi deneyerek yaptıklarımızı sınayalım#

-Mysql db ve kullanıcı tanımları tamamlandıktan sonra dosyamızı indiriyoruz ve kuruluma başlıyoruz-

Not: Aşağıdaki bu komutumuz vpopmail dizini içerisinde vpopmail.mysql dosyasını oluşturacak ve mysql bilgilerini içerisine girecek. Mysql üzerinde oluşturulan db,user ve parola tanımlarını aşağıdaki satırlarda güncellenmesi gerekmektedir.

Vpopmail Kurulumu Başlatıyoruz,

ÖNEMLİ NOT= ./configure seçeneği ile kurulumu derlerken bir takım seçeneklere izin verdim. Bu seçeneklerin detayını aşağıda inceleyebilirsiniz.

 

Dovecot Servisini Kuralım,

Dovecot Nedir?

Mail iletişimlerinde pop ve imap protokollerini oldukça sağlıklı, stabil ve performanslı çalışmasını sağlayan bir paket programdır. C programlama dili kullanılmış tamamen güvenlik ve stabilite konusunda başarılı olduğu tartışılma bir konudur.

Öncelikle şu ana kadar yaptığımız işlemlerde niçin pop3d servisini değilde dovecot servisini kuruyoruz ona değineyim. Dovecot yukarıdaki tanımda da bahsettiğim gibi güvenlik ve çalışabilirlik, kabiliyet açısından oldukça verimli bir paket. Ona nazaran pop3 yalnızca pop protokolünü desteklemekle birlikte daha basit ve pop protokolü üzerinde duran bir pakettir. Qmail-Pop3d servisine her ne kadar ekstra pacth’ler ile imap eklemeleri yapılmaya çalışılsa da zaman zaman performans sorunları, hatalar v.b. problemler meydana gelmektedir. Tabi arka tarafında bir çok farklı konu başlığı mevcut, bunların hepsine değinerek zaman kaybetmeyelim.

Ben qmail servisini dovecot kurarak anlatacağım. Fakat pop3d kurmak isteyenler için o paketin de kurulumunu göstereceğim.

http://www.dovecot.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Dovecot_(software)
https://qmail.jms1.net/dovecot.shtml

NOT: Eğer dovecot kuracaksanız pop3d kurmayın, şayet qmail-pop3d servisini kuracaksanız dovecot kurmayın. Bu çok önemli yazının ilerleyen kısmında kendinizi kaptırıp ikisini de kurmayın !

Buda kral bir not olsun; şayet yapınızda qmail kurulu ve qmail-pop3d servisi varsa, sizde dovecot kurmak istiyorsanız bunun için çok güzel bir migrate tool hazırlamışlar. Bunu hiç test etmedim. Ama kodları incelediğimde işe yarar bir şeye benzediğini söyleyebilirim.
http://www.dovecot.org/tools/qmail-pop3d-dovecot-migrate.pl

 

HER İKİ KURULUM ( Tavsiye dovecot’u kurmanız yönünde – Yine hatırlatayım sadece birini kurun)
########################################################################################
1- Dovecot Kurulumu, (Önerilen)
Önce tar’dan çıkaralım sonra derleyelim ve kurulumunu gerçekleştirelim.

Kurulumun ardından SSL/TLS yapılandırması için sertifika oluşturma işlemine geçelim.Önce ssl sertifikasını oluşturacağımız dizinleri açalım, (dovecot scripti default burayı görüyor)

Sonra dovecot dizininde scriptimize yetki vererek çalıştıralım,

Bu işlemlerin ardından ilgili dizinlerde “dovecot.pem” adında dosyaların oluştuğunu göreceğiz. Bu aşamada “/etc/pam.d” dizinine geçerek aşağıdaki satırları ekleyelim,

###Eklenecek Satırlar###

Sonrasında dovecot için mevcut konfig dosyasını yapılandıralım,

Oluşturduğumuz konfig dosyası içerisine girelim ve aşağıdaki satırları mevcut konfig dosyası içerisindeki satırlarla değiştirelim. Genelde başlarında diez (#) işareti vardır, bu işareti kaldırarak ilgili satırlarda değişiklik yapmalısınız.

Şayet aşağıdaki satırlar konfig dosyası içerisinde yoksa siz doğrudan ekleyebilirsiniz.

Tüm bu yapılandırmaları bitirdikten sonra dovecot için init script oluşturalım. Bu oluşturacağımız script ile servisi başlatma, durdurma, restart atma gibi fonksiyonlara sahip olacağız.

Önce ilgili dizinde dosyamızı oluşturalım ve aşağıdaki satırları bu dosyamıza yapıştıralım,

###Eklenecek Satırlar###

Bu oluşturduğumuz scrpitin yetki tanımlarını yapalım ve servisi başlatalım,

Artık Qmail servisiyle birlikte tekrar tüm servisleri başlatalım,

########################################################################################

Not: Bu servisi dovecot kurduysanız şayet kurmanıza gerek yoktur. Dovecot değil de bu servisi kurmak isteyenler için bu bölümü ekledim. Dikkat Edin !!!

2- Qmail-Pop3d Servis Kurulumu

Önce kurulum dosyamızı indiriyoruz, tardan açıyoruz, patch dosyasını işliyoruz,

Sonrasında qmail üzerinde önce ilgili dizinleri oluşturuyoruz sonra servis scriptlerini yapılandırıyoruz.

### Eklenecek Satırlar ###

Sonrasında log betiğimizi ekleyelim,

### Eklenecek Satırlar ###

Bu işlemlerin ardından /var/log/qmail içerisindeki yapılandırmasını oluşturalım,

Sonrasında qmaili yeniden başlatarak servislere göz atıyoruz,

Şayet pop servisi kurulacak ise qmailctl betiğimiz üzerinde tekrar değişiklik yapılması gerekiyor. Çünkü mevcut qmailctl betiğimizde pop3d servisine ait satırlarımız bulunmuyor.

Bunun için yine daha önce yaptığımız gibi mevcut qmailctl betiğimizi silerek aşağıdaki betiğimizi içerisine yapıştırabilirsiniz.

### Eklenecek Satırlar ###

########################################################################################

———————————————————————
Özet;

Artık buraya kadar sorunsuz qmail servisini kurduk. Şu anda mail alım,gönderimi yapılabilir durumda. Bundan sonraki aşamalarda Spamassassin, ClamAv, Ripmime ve simscan gibi gerekli diğer servislerin kurulumlarını yapacağım. Bunların neler olduğunu ilerleyen aşamada detaylı anlatıyor olacağım.

———————————————————————

Spamassassin Servisinin Kurulumu,

Basit şekilde Spamassassin servisi e-posta başlıkları ve body kısımlarına göre spam mailleri tarayarak filtreleme yapan mekanizmadır. Spam olarak işaretlenen postaların üzerinde otomatik silme, blacklist, whitelist v.b tanımlar yapılmasına imkan vermektedir. Sürekli güncelnenen ve kapsamlı database’i üzerinden bu işlemleri yaparak çalışmaktadır. Belirli zaman periyotlarında spam db güncellemek oldukça yararlıdır.

http://spamassassin.apache.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/SpamAssassin
http://www.syslogs.org/qmail-ile-anti-spam-ve-antivirus-gateway-kurulumu/
http://commons.oreilly.com/wiki/index.php/SpamAssassin/Integrating_SpamAssassin_with_qmail

Kurulum,
Önce Qmail paketlerini indirdiğimiz dizine gidelim, sonra spamassassin’i indirerek, açalım,

Sonra açtığımız perl’e girelim,

Akabinde Aşağıdaki komutları aynı şekilde yazalım,

Akabinde spamassassin dizini içerisinde derleme ve kurulum işlemlerimizi yapalım,

Tamamlandıktan sonra kullanıcı ve grup yetkilendirmelerini yaparak dosya izinlerini ayarlayalım,

Sonrasında spamd servisini başlatalım,

Servisi daha rahat başlatma durdurma v.b. işlemler için init betiğimizi oluşturalım ve aşağıdaki satırları kopyalayarak içerisine yapıştıralım,

### Eklenecek Satırlar ###

Betiğimizi oluşturduktan sonra logrotate içerisinde spamd yapılandırmamızı yapalım. Bu işlemi yapma amacımız log dosyalarının şişmesini önlemek.
Dosyamızı oluşturalım ve aşağıdaki satırları içerisine ekleyelim,

### Eklenecek Satırlar ###

Buraya kadar.. Spamassassin servisini kurmuş olduk. Servis çalışıyormu diye aşağıdaki komutumuzla kontrol edebilirsiniz,

ClamAv Servisinin Kurulumu,

ClamAv unix temelli sistemler için tasarlanmış, Windows ve Mac Os X ortamlarda da kullanılabilen çoklu platform destekli bir antivirüs yazılımıdır. Bir çok posta sunucusuyla (postfix, qmail v.b…) bütünleşik çalışabilme özelliğine sahip olması ile de tercih sebebidir.
Biz mailbox’ların taratılması ve virüs problemlerinin önüne geçmek amacıyla qmail servisi için kullanacağız.

Kuruluma geçmeden önce freshclam ile ilgili de bilgi vereyim; clamav hizmetinin veritabanı güncellemesini manual veya arka planda otomatize eden hata loglarını v.b. işlevleri yerine getiren clamav’a ait iç hizmetidir.

http://www.clamav.net/index.html
http://tr.wikipedia.org/wiki/ClamAV
http://www.tldp.org/HOWTO/html_single/Qmail-ClamAV-HOWTO/
http://linux.die.net/man/1/freshclam
http://linux.die.net/man/5/freshclam.conf
Kurulum,
Önce Qmail paketlerini indirdiğimiz dizine gidelim dosyamızı indirelim, açalım ve sonrasında kullanıcı dizin yetkilerini ayarlayalım,

Şimdi freshclam ayarlarını yapalım. Önce log dosyalarını oluşturarak yetkilendirelim,

Sonrasında betiklerini düzenleyelim,

Bu işlemlerin ardından fresclam’a ait logrotate ile ilgili ayarları yapalım,

Sonrasında freshclam’a ait konfig dosyası üzerinde aşağıdaki satırları bularak aynı şekilde düzeltelim(yoksa ekleyelim),

##Aşağıdaki satırlar##

Sonrasında clamav servisini daemon’a ekleyelim,

——————
Not:Bu işlemi yaparken hata aldıysanız şayet aşağıdaki şekilde çözebilirsiniz.
###Alınan Hata###

###Yapılacak İşlemler###

——————

Ripmime Servisinin Kurulumu,

Ripmime epostaları başlık, veri ve dosya ekleri şeklinde parçalara ayrılmasını sağlıyor. Bu sayede clamd servisi bu parçalar üzerinde hakimiyet kurarak kontrol edebiliyor. Aynı zamanda qsheff için de gerekli bir paketdir.

http://www.pldaniels.com/ripmime/

Kurulum,

 

 

Simscan Servisi Kurulumu,

Eposta sistemi üzerinde işlem yükünü minimumda tutarak smtp iletişimleri sırasında virüs taraması, spam işlemeleri ve ek’li dosyaları tarayarak engelleme gibi seçenekler sunan C dilinde yazılmış kullanışlu bir tarayıcıdır. “qmail-scanner” yada “qscand” programlarına benzeyen bir mekanizması ile oldukça yararlı olduğunu söyleyebilirim.

http://www.qmailwiki.org/Simscan/Guide
http://www.inter7.com/simscan-email-scanner/
http://www.enderunix.org/docs/Simscan.pdf

Kurulum,
Önce indirdiğimiz simscan dizinine gidelim ve yine daha önce indirdiğimiz patch dosyamızı geçelim,

Sonrasında aşağıdaki komutlarımızla birlikte kuruluma yapalım,

Kurulum tamamlandıktan qmail tarafındaki konfig dosyasını düzenleyelim ve derleyelim,

Aşağıdaki komutunuzla birlikte smtp relay izni için tcp.smtp dosyası oluşturarak tüm hostlara/bilgisayarlara izin verelim.

Sonrasında qmail servisinin kullanabilmesi için tcpserver tarafında cdb dosyasını derleyelim ve servise restart atalım,

AutoResponder Servisinin Kurulumu,
Basit ve kısaca email servisi için otomatik yanıtlayıcı sistemi diyebiliriz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Autoresponder
http://untroubled.org/software.php

Kurulum,

—-
Şayet gerekli olursa rpm dosyası,
http://untroubled.org/qmail-autoresponder/qmail-autoresponder-0.97-1.src.rpm
—-

Ezmlm Servisinin Kurulumu,
Yine kısa ve basit bir şekilde ifade edilmesi gerekirse mail listeleri için yönetim yazılımıdır. Eposta listeleri oluşturulmasına, yönetilmesine olanak tanır. Anahtar kelimeler; abonelik, mail listeleri, mesaj arşivi…

Not: Biz burada ezmlm-idx olarak ifade edilen standart ezmlm uygulamasında bir çok yeni özellikler getiren ve yamalar ile desteklenmiş halini kuracağız.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ezmlm
http://cr.yp.to/ezmlm.html
http://untroubled.org/ezmlm/
http://untroubled.org/ezmlm/manual/
http://belgeler.org/howto/qmail-kurulumu-nasil_kur-1.ezmlm.html

Kurulumu,
(biz 7.1.x sürümünü kuruyoruz. 7.2.x versiyonlarında çeşitli sorunlar yaşandığı söyleniyor emin olamadığım için stabilliğini koruyan alt versiyonunu kuruyorum. Aynı işlev ve özelliklere sahip..)

 

QmailAdmin Servisinin Kurulumu,
Son olarak Qmail mail programımızın daimi ve vazgeçilmez üyesi olan Qmailadmin’i kuralım. Web tabanlı yönetimi sağlamakla birlikte bir çok işlemi buradan gerçekleştirilmesine fırsat tanımakta. Örneğin kullanıcı açma, silme, ezmlm ile entegre olduğu için listeleri yönetme, şifre değişiklikleri, alias tanımları gibi işlevleri sağlayan gayet basit ve kullanışlı bir arayüzü var. Qmail kurulumunda zorunlu olarak kurmanız gereken bir paket değil tabiki ama olmazsa olmazlardan diyebilirim.

http://www.inter7.com/qmailadmin-project/
http://sourceforge.net/projects/qmailadmin/
http://belgeler.org/howto/qmail-kurulumu-nasil_kur-2.admin.html
http://liste.ctis.bilkent.edu.tr/Linux/belgeler.org/howto/qmail-kurulumu-nasil_kur-2.admin.html
http://www.enderunix.org/docs/qmail-install.php

Kurulumu,

———–
Not:
Bu noktada eğer içerisinde “mysql” ve “vpopmail” ibareleri geçen hatalar aldıysanız endişe etmenize gerek yok. Vpopmail servisini mysql üzerine kurdunuz demektir. Bunun için Makefile dosyası üzerinde ufak bir düzenleme yapmamız yeterli olacaktır.
Bunun için önce aşağıdaki dosyamızı açıyoruz ve “CPPFLAGS” “LDFLAGS” “LIBS” satırlarında bulunan adresleri lib dizinleri, vpopmail ve mysql include olacak şekilde düzenliyoruz,

###İlgili satırlar###

###
Ben kullandığım Centos’a göre düzenledim, dizinler sizde farklıysa değiştirebilirsiniz. Öğrenmek için,

###

Sonrasında tekrar derleyerek kurulumu yapmasını sağlıyoruz,
make
make install-strip
———–

Akabinde web servisimizi restart edelim,

Artık aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz,
http://ip-adresiniz/cgi-bin/qmailadmin/

httpd servisi üzerinde website tanımı yapmak için aşağıdaki satırları kullanabilirsiniz.

Qmail Üzerinde Kullanıcı Açma, Silme v.b. Yönetimsel İşlemler

http://www.qmailwiki.org/Vpopmail

Herşeyi tamamladığımıza göre artık qmail servisini etkin kullanmaya başlayabiliriz. Burada neler yapılabilir, işlevleri nelerdir kısa ve basit bir şekilde örnekler ile göstermeye çalışacağım. Burada başrol oyuncumuz elbette vpopmail servisi olup içerisindeki scriptler aracılığı ile yapacağız. Bu scriptler nelerdir, ne iş yapar örneklerle anlatmaya başlayalım,

——————–
Bu işlemler aşağıda dizin içerisindeki scriptler yardımı ile yapılır.
cd /var/vpopmail/bin/
——————–
vadddomain scripti,
Önce domain nasıl oluşturulur onu görelim. Aşağıdaki komut verildiğinde domaini oluşturmaya başlar ve default da yaratılacak postmaster kullanıcısı için şifre belirlenmesini ister tıpkı aşağıdaki gibi…

bunu şu şekilde de yapabiliriz,

 

vadduser scripti,
Aynı şekilde kullanıcı oluşturma mantığımız da aynıdır. Aşağıdaki komutumuzla sadece kullanıcı adını yazarsak şifresini soracaktır, kullanıcı adından sonra şifreyi yazarsak sormadan direk görerek işleyecektir,

Please enter password for admin@salihpala.com.tr:
enter password again:

yada,

vpasswd scripti,
– Sistem üzerinde bulunan domain kullanıcısının parolasını değiştirmeye yarar,

 

vdominfo scripti,
– Sistemde ekli domain için bilgilerine şu şekilde erişebiliriz,

Şayet sadece “vdominfo” komutunu verirseniz sistemde tanımlı tüm domain’lere ait info bilgilerini dökecektir.

 

vuserinfo scripti
– Aynı şekilde kullanıcı ile ilgili bilgileri görüntülemek için,
./vuserinfo admin@salihpala.com.tr

vaddaliasdomain scripti,
– Sistem üzerinde tanımlı bir domain için alias tanımı girilebilir. Örneğin xxx.com şeklinde bir domain’iniz var ve yeni bir xxx.com.tr domaine sahip oldunuz. Dolayısıyla yeni domaini kullanmak isteyebilirsiniz. Bu noktada her iki domain içerisinde aynı hesaplar olması halinde “aliasdomain” tanımı ile birlikte huzurlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

vdeluser scripti,
– Komut sonrasında verilecek kullanıcı adıyla birlikte sistemden silinmesini sağlamaktadır.

 

vdeldomain scripti,
– Mantığı tamamen kullanıcı silme işlemindekiyle aynı olan bu scriptle sistemde tanımlı olan domaini silmek için kullanabiliriz,

vmoduser scripti
– Kullanıcılarla ilgili spesifik ayarlar yapmak istediğimiz zaman imdadımıza koşan ultrasonik betiğimizin bir çok fonksiyonu bulunmaktadır.

Bu komutla ilgili çok şey yapılabilir ben bir kaç örnek vereceğim ve aşağıda listelediğim ve dilimin döndüğü kadar Türkçe’leştirdiğim argümanları kullanabilirsiniz.

 

vpopbull scripti,
Sistem üzerindeki kullanıcılara doğrudan mailbox’larına düşecek şekilde bülten gönderimleri için kullanılır. Örneğin sistem üzerinde çalışma yapılacağı zaman bu script ile local kullanıcılara bilgilendirme maili gönderilebilinir.

 

Webmail Kurulumları,

Bu bölümde ücretsiz ve stabil çalışan bir kaç webmail kurulumunu göstereceğim. Bu webmail panelleri ile web arayüzü üzerinden maillerinize erişebilir ve yönetimini yapabilirsiniz. Webmail anlatımları içerisinde özelliklerini v.b. bilgilerini anlatmayacağım. Zira hepsinin mantığı temelde aynı, ancak işlevleri farklı olabiliyor.

1 – Roundcube Kurulumu, (tavsiye ettiğim)

Öncelikle aşağıdaki link üzerinden en güncel versiyonu (complate olan) indirilir.

http://roundcube.net/download/

Ben şu anki güncel sürümü indirerek kuruyorum. Önce dosyamı indiriyorum ve tar’dan çıkarıyorum. Sonrasında tar’dan açtığım dosyaları /var/www/html dizini altına atıyorum ve burada localhost’u görmesini sağlayarak webmail kurulumunu yapacağım.

Kurulumu,

Bu noktaya kadar dosyalarımızı indirerek kuruluma kadar hazırladık. Şimdi geldiğimiz aşamada ise önce roundcube için mysql üzerinde database oluşturma işlemlerini yapalım. Malum db olarak mysql kullanacağız. (PostgreSql ve Sqllite desteklendiğini de söyleyebilirim.)

Not: Ben örnek kurulum yaptığım için db adı, kullanıcı adı ve parolasını örnek veriyorum, sizin kendinize göre değiştirmeniz gerekiyor.

Mysql üzerinde database ve kullanıcımızı oluşturduğumuza göre bu bilgileri config dosyamız içerisinde ilgili yerlere girebiliriz. Önce dosyamızı editör yardımı ile açıyoruz ve ilgili alanları dolduruyoruz. Düzenleyeceğimiz bölüm aşağıda belirtmiş olduğum satırdan ibaret. Bu satırdaki db, kullanıcı ve parola bilgilerini kendi oluşturduğumuz bilgiler ile değiştireceğiz. Akabinde ek olarak webmail kurulumuna web üzerinden devam etmek için devam edeceğiz,

default değer,

Kendi bilgilerim ile değiştirdikten sonraki hali,

Roundcube db ile ilgili bölümleri düzenledikten sonra ilgili satırın hemen altına aşağıdaki satırımızı ekliyoruz ve dosyamızı kaydederek çıkıyoruz.

Artık webmail kurulumuna hazır hale getirdik. Aşağıdaki gibi bir link üzerinden webmail sayfamızın kurulum bölümüne gelerek işlem adımlarına devam ediyoruz.
http://ip-adresiniz/installer
veya
http://localhost/installer
gibi…

Şayet bu şekilde gelmiyorsa http.conf üzerinde ufak bir ayar yapmamız gerekebilir. Aşağıdaki satırı httpd.conf dosyasında en son satıra ekleyerek servisi restart etmeniz yeterlidir. Tabi ben bu kurulumları default olarak veriyorum, siz kendinize göre farklı yapılandırma yapabilirsiniz. Maksadım basic seviye kurulumunu anlatarak kullanıma özendirmek, geliştirmek veya kendinize göre ayarlamak sizin göreviniz.

Önce dosyamızı açıyoruz,

Sonrasında aşağıdaki satırı sona ekliyoruz, kaydederek çıkıyoruz,

Web servisine restart atıyoruz,

##################
Detaylı httpd conf için aşağıdaki örnek dikkate alınabilir,

##################

Web yapılandırması tamamlandığını ve web üzerinden ilgili bölümü açtığınızı varsayarak webmailin web arayüzünden kurulumuna devam ediyorum.

Burada toplamda 3 sayfadan oluşuyor.
# 1 – Check environment

-Karşınızdaki ilk sayfada sunucunuzdaki php versiyonunun uyumu, uzantıları, db bağlantıları ve php.ini içerisindeki ilişkili durumlar kontrol ediliyor.
– İlgili satırlar kontrolden geçiyorsa “OK” geçmiyorsa yanında uyarı bilgisi yer alıyor. Burada çok fazla korkacak bir şey yok, zira örneğin php uzantılarından “Mcrypt” testi geçememişse sunucunuz üzerinde kurmanız, sonrasında web servise restart atarak ilgili web sayfasını refresh etmeniz yeterlidir,
Örneğin,

-Herşey tamam olduktan sonra “next” butonu ile sonraki sayfaya geçilir,

# 2 – Create config

-Bu bölümde mysql db ve kullanıcı ayarlarını girdiğimiz config.inc.php dosyasını görmektedir. Dilerseniz burada kendinize göre değişiklik yapabilirsiniz. Ben bu bölümü es geçerek en altdaki “next” butonu ile sonraki bölüme geçiyorum,

# 3 – Test config

– Bu bölümde database bölümünde mysql satırındaki “Initialize Database” ibaresini görüyorsanız tıklamanız yeterlidir. Otomatik olarak arka tarafta gerekli tabloları oluşturacaktır.
– Sonrasında ayrı ayrı bölümlerde olan “Test Smtp Config” ve “Test Imap Config” bölümlerinde daha önce oluşturduğunuz kullanıcı@domain.com ve şifre bilgileriniz ile test işlemlerini yaparak webmail servisinin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eksiksiz ve tam bir şekilde tüm işlemler yapıldı ve herşey ok durumda ise webmail kurulumu tamamlandı demektir. Bu noktada sunucu üzerinde ufak bir ayarımız var ve sonrasında qmail servisini ve webmaili kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sunucu üzerinde önce webmaile ait config dizinine gidiyoruz ve yükleme için girdiğimiz satırı siliyoruz,

###Silinecek Satır###

Sonrasında webmailin main dizinine giderek aşağıdaki işlemi yapıyoruz ve servisi yeniden başlatıyoruz,

 

2 – SquirrelMail Kurulumu,

Aşağıdaki link üzerinden güncel versiyon indirilir. Ben en güncel ve stabil versiyonu ilerleyerek devam ediyorum.

İndirdiğim dosyayı tar’dan çıkararak ilgili dizine atacağım, sonrasında dosya izin ve yetki ayarlarını yaptıktan sonra kurulumu tamamlayacağım.

Sonrasında apache/httpd.conf üzerinde aşağıdaki gibi yapılandırma yapılabilir.

 

Bu yazımda yararlandığım kaynaklar aşağıdaki yer almaktadır.

http://qmailrocks.thibs.com/
http://qmr.madkom.pl/
http://www.enderunix.org/documents/qmail.html
http://www.enderunix.org/docs/
http://belgeler.org/howto/antispam-clamav.html
http://rauros.net/projects/qmail/
https://help.ubuntu.com/community/Qmail-Scanner%20with%20Spamassassin%20and%20Clamav
http://pdf.belgeler.org/howto/qmail-kurulumu-nasil.pdf
http://www.enderunix.org/qsheff/manual-en/installation.html
http://www.enderunix.org/docs/vpopmail.htm