Qmail Dns Sorgularının Düzenlenmesi – Büyük Boyutlu Dns Sorguları

  Linux

Qmail sunucusu üzerinde standartta 512 byte’lık dns response/yanıt paketlerini işleyebiliyor/handle edebiliyor. Tamda bu noktada mx kayıtları 512 byte’dan büyük response veren domainlere mail göndermek istendiğinde “CNAME_lookup_failed_temporarily” hatası ile karşılaşılır. Sonuç itibari ile ertelenerek mail kuyrukta bekletilir ve kuyruk ömrü sonunda tükenir.

Genelde küçük çaplı veya bireysel mail sunucuları üzerinde bu durumla pek karşılaşmıyor olabilirsiniz fakat işler büyüdüğü zaman sıkıntılı durumlara düşebilirsiniz. Bu durumda 512 byte’dan büyük respons döndüren dns sorgularının işlenebilmesi için aşağıdaki patch’in sisteme entegre edilmesi gerekir.

https://www.ckdhr.com/ckd/qmail-103.patch

İçeriği aşağıda yer almaktadır,

Not: Standartta QmailToaster gibi full paket kurulan sistemlerde bu patch gelir fakat qmail ayrı ayrı bileşenlerle kurduğunuz zaman doğal olarak içerisinde mevcut olmayacaktır ve manuel kurmanız şart olacaktır.

İndireceğimiz pacth qmail-1.0.6 ile uyumluolduğu için uygulanabilir durumda.

Önce patch’i indiriyoruz,

– Buradan sonrasında patch’i uygulamaya başlayalım;

– Sonrasında qmail’i durduruyoruz ve patch’in olduğu sürümü kuruyoruz.

İşlemlerimiz tamamlandı. Bu aşamada qmail’i başlatarak konfigürasyonumuzu bitiriyoruz.

NOT: Bu işlemleri yapmadan önce her zaman önerdiğim gibi sisteminizin/qmail’in yedeğini almanızda fayda olacaktır. Riskli mi ? Elbette her işlem herşeyde biraz risk vardır!