Putty ile SSH Key Kullanımı

  Linux

Daha önceki yazılarımda ssh key yöntemi ile sunucular arasında veya çoklu sunucular arasında yapılandırmayı anlatmıştım. Şimdi ise bir windows client/masaüstü bilgisayarımız üzerinde puty, winscp, securecrt, mremote v.b. programlarla sunucularımıza şifresiz nasıl bağlanırız bunu anlatacağım.

Öncelikle putty ile ssh keys oluşturarak sunucu üzerindeki yapılandırmayı ve bilgisayarımızdan sunucumuza nasıl şifresiz bağlanırız onu anlatayım.

Aşağıdaki adres üzerinden putty ve puttygen dosyalarımızı indiriyoruz.
putty –>ssh, telnet, seri bağlantı gibi metotlara imkan tanıyor. Biz ise sunuculara ssh üzerinden login olabilmek için kullanacağız.
puttygen –> Putty ile ssh key üretebilmemize olanak sağlıyor.

http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html

Yapacağımız işlemlere sırasıyla başlayalım,

– Önce puttygen dosyamızı açalım,

– Sonrasında “Generate” isimli butona tıklayacağız ve ssh anahtarları (keys) üretilmeye başlanacak. Fakat bu işleme geçmeden önce ben örneklerimde “Key passphrase” yani üreteceğim anahtarlara şifre verdim. Sizinde bu anahtarlara şifre vermenizi öneririm, zira key’iniz farklı kişilerin ellerine geçerse büyük güvenlik zafiyetleri doğurabilir.

– Burada “Generate” butonuna basalım ve yeşil bir bar’ın/çubuğun dolduğunu göreceğiz. Bu çubuğun dolması/hızlı dolması için mouse’u (faremizi) o çubuğun üzerinde dışarı taşmayacak şekilde hareket ettirmemiz gerekmektedir. Sonrasında çubuğun dolduğunu göreceksiniz.

– Çubuk dolduktan sonra bir key üretildiğini göreceğiz. Şimdi asıl iş burada başlıyor. Programı kapatmadan aşağıda bulunan “Save public key” ve “Save private key” butonlarına basarak her iki key’imizi de ayrı ayrı masaüstüne kaydedelim.

Not: Burada dikkat etmemiz gereken nokta private key’imizi kayıt ederken .ppk formatında almalıyız. Default olarak “Save private key” dediğimiz zaman zaten aşağıdaki gibi bir seçenek sorulacaktır, bizim burada yalnızca isim vermemiz yeterlidir.

Not2: Aynı şekilde public dosyasınıda kaydedeceğiz fakat bunu kaydederken herhangi uzantı almasına gerek yoktur. Aşağıdaki gibi yapılabilir.

– Önce kullanıcının home path’ine (kullanıcının ana dizinine) gidelim,

– Şimdi burada “.ssh” adında yeni bir dizin oluşturalım,

– Oluşturduğumuz bu dizin içerisinde authorized_keys dosyasını oluşturalım,

– Şimdi dosyamızı oluşturduğumuza göre masaüstüne attığımız public key içeriğini veya bir notepad’e kopyalayın dediğim key’i(anahtarı) kopyalayın ve bu dosya içerisine yapıştırın. Özellikle dikkat etmeniz gereken durum ise tek satır olması gerektiği.

Not: Ben puttygen ile en son programı kapatmadan aşağıdaki kodu bir notepad’e kopyalayın demiştim. Çünkü bu kod oluşturduğumuz public key ile aynı.

Bu kodu kopyalamayı unuttuysanız korkacak birşey yok çünkü elimizde gerçek public-key dosyası mevcut. O dosyayı edit ederek yalnızca aşağıdaki satırları da kopyalamanız yeterli.

– authorized_keys dosyamızın içerisine key’i kopyaladıktan sonra son olarak yetki ve izin ayarlarımızı yapıyoruz,

– Bu kadar ! Artık ssh bağlantısını/oturumunu kapatabilirsiniz. Şimdi masaüstünde oluşturduğumuz private key ile şifresiz erişim sağlayacağız.

– Putty programını açıyoruz ve sol taraftaki menüde üzerine geliyoruz. Burada “Browse” butonu ile private key’imizi gösteriyoruz. Sonra tekrar soldaki menüden “Session” kısmına geliyoruz ve sunucumuzun adresini yazıyoruz akabinde open butonuna tıklayarak oturumu başlatıyoruz.

Sonrasında gelen ekrana kullanıcımızı giriyoruz ve sunucudayız !