Owncloud Nedir, Nasıl Kurulur ve Kullanılır – OwnCloud ile Dropbox İntegrasyonu

  Linux

Owncloud Nedir ?
Aslında basit bir şekilde Dropbox, google drive benzeri bir uygulama olup, tamamen size özel bir yapıdadır. Yani güvenli bir şekilde dropbox benzeri bulut depolama alanına sahip olarak burada depolama işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz gibi aynı zamanda paylaşım imkanı da sağlamaktadır.

Php ve Mysql tabanlı olarak çalışır ve Masaüstü, mobil gibi platformlarda desteği mevcuttur.

Özellikleri Neler ?
Burada söyleyecek bir çok özellik mevcut. Bunların arasında önemli olduğunu gördüklerim,

– Türkçe dil desteği
– Bilgisayar üzerindeki masaüstü veya mobil cihaz ile senkron desteği (IOS, Android, Windows, Mac, Linux)
– Farklı uygulamalar ekleyerek bir çok özelliğin eklenebilir çıkarılabilir özelliği ( Dropbox, gdrive, ftp gibi alanların sync edilebilmesi, takvim, adres listesi, mail gönderimi v.b..)
– URL adresleri kısaltma desteği,
– Harici depolama imkanı ve şifreleme desteği,
– Dosya arama ve versiyonlara göre sınıflandırma desteği,
– Resim tabanlı dosyalar, word v.b. office dosyaları, pdf ve metin tabanlı dosyalar için düzenleme ve görüntüleme desteği,
– ActiveDirectory ve Ldap desteği,
– 3Party anti-virüs desteği,
– URL adresleri kısaltma desteği,
– LDAP / Active directory, entegrasyonu
– Kullanıcı ve Grup hiyerarşi imkanı ve yetkilendirme, birbirleri arasında dosya paylaştırma v.b. desteği,
– Kota yönetimi desteği,
– Upload ve download durumlarına göre dosyalar üzerinde yapılan işlemlerin loglanması
– Eylem günlüğü (dosyaya bağlı eylemler, hangi dosyaya kim ne zaman erişti, kim sildi vb.)

Detay bilgi için,
https://owncloud.org/features/

Nasıl Kurulur,
Not: Detaylı kurulum yönergeleri yönetici el kitabı içerisinde yer almaktadır. Bunun için öncelikle aşağıdaki dokümantasyon sayfasına girerek kurmak istenilen versiyon kararlaştırılmalı ve sonrasında versiyon altında bulunan “Administration Manual” sayfasına tıklanmalı. Burada ilgili versiyonla ilgili tüm bilgiler yer almaktadır.

https://doc.owncloud.org/

ownCloud Server supports Linux (like) operating systems, and is available via packages, sources, appliances or a one file php installer.

Owncloud server linux desteği olduğu için paketler, kaynaklar veya php üzerinden kuruluma imkan verir. Ben ise burada kurulumu manual yapmayı tercih ediyorum.
Kuruluma geçmeden önce öncesinde sunucu üzerinde aşağıdaki bileşenlerin olması gerekiyor. Daha önce bir çok kez bileşenlerin ayrı ayrı kurulumlarını veya farklı programlarla birlikte kurulumlarını anlattığım için tekrar kurulumunu göstermeyeceğim. Burada test amaçlı Owncloud 8.1 sürümünü kuracağım. (Fakat an itibari ile 8.2 versiyonu mevcut ve aynı yöntemlerle kurulabilir. Ben genelde el alışkanlığı olarak her zaman son versiyonda sıkıntı olabilir bir önceki stabildir mantığında hareket ediyorum..)

Gereksinimler,
Php 5.4 +
Mysql Sw /Maria Db
Apache 2.4

Ben önce yönetici el kitabı sayfasını açıyorum,
https://doc.owncloud.org/server/8.1/admin_manual/

Sonrasında burada sol tarafta bulunan konu başlıklarından “installation” (Kurulum) seçeneğini tıklıyorum,https://doc.owncloud.org/server/8.1/admin_manual/installation/index.html

Desteklenen Platformlar,
Server: Linux (Debian 7, SUSE Linux Enterprise Server 11 SP3 & 12, Red Hat Enterprise Linux/Centos 6.5 and 7 (7 is 64-bit only), Ubuntu 12.04 LTS, 14.04 LTS, 14.10)
Webserver: Apache 2
Databases: MySQL/MariaDB 5.x; Oracle 11g; PostgreSQL
PHP 5.4 + required
Hypervisors: Hyper-V, VMware ESX, Xen, KVM
Desktop: Windows XP SP3 (EoL Q2 2015), Windows 7+, Mac OS X 10.7+ (64-bit only), Linux (CentOS 6.5, 7 (7 is 64-bit only), Ubuntu 12.04 LTS, 14.04 LTS, 14.10, Fedora 20, 21, openSUSE 12.3, 13, Debian 7 & 8).
Mobile apps: iOS 7+, Android 4+
Web browser: IE8+ (except Compatibility Mode), Firefox 14+, Chrome 18+, Safari 5+
NOT: Kurulum sırasında selinux’u ve varsa ek firewall yapısını disable ediyorum. Şayet selinux ve firewall v.b. bir takım önlemler var ise burada owncloud için ek izinler gerekecektir.

[[email protected] ~]# cat /etc/selinux/config
# This file controls the state of SELinux on the system.
# SELINUX= can take one of these three values:
# enforcing – SELinux security policy is enforced.
# permissive – SELinux prints warnings instead of enforcing.
# disabled – SELinux is fully disabled.
SELINUX=disabled
# SELINUXTYPE= type of policy in use. Possible values are:
# targeted – Only targeted network daemons are protected.
# strict – Full SELinux protection.
SELINUXTYPE=

Aşağıdaki zip halini indiriyorum. Ben kendimde bulunan /home/downloads dizinine indiriyorum.

Dosyayı indirerek çıkardığıma göre işlemlere başlayabilirim. Önce dosyayı /var/www/html dizini altına atıyorum.

Şimdi indirdiğimiz bu Owncloud uygulamasının sql bağlantısı sağlayabilmesi için mysql üzerinde db ve kullanıcı işlemlerini yapacağım, (tabi örneğin mysql için phpmyadmin arayüzüne sahipseniz bu arayüzden de db ve kullanıcı oluşturarak yetki işlemleri yapabilirsiniz.)
Önce Mysql konsoluna giriyorum,

Sonrasında database’i oluşturuyorum,

Akabinde kullanıcı ile şifresini oluşturarak db üzerinde yetkilendirmesini sağlıyorum,

Sonrasında http.conf dosyasına veya http config dizini içerisinde owncloud adında yeni bir web konfig ekliyorum.
( Yeni bir konfig dosyası oluşturmak için komut satırına “nano /etc/httpd/conf.d/owncloud.conf” yazarak aşağıdaki içeriği eklemeniz yeterli olacaktır.

Sonrasında web servisi restart ediyorum,

Artık buradan sonrası yalnızca web arayüz üzerinden ilerleyebilirsiniz. Sunucuzun ip-adresi/owncloud şeklinde tarayıcıya yazdığınız zaman kurulum sayfasına yönlendiğinizi görebilirsiniz. Burada bize Owncloud sayfamızı açacağımız kullanıcı adımızı, dataların tutulacağı dosya konumunu ve sql server bilgilerini girmemizi isteyecektir. Sonrasında ise otomatik olarak dosyaları yapılandıracaktır.

http://ip-adresi/owncloud

http://ip-adresi/owncloud

Owncloud 3party bir takım uygulamaları desteklediği gibi external storage desteğini de vermekte. Yani dropbox, google drive (gdrive), ftp v.b. seçeneklerle farklı yerlerdeki bulut yapılarınızı buraya mount ederek direk tek bir nokte oluşturmanız mümkün. Bunun için yapılacak işlemler çok basit ve aşağıdaki link detaylı bir şekilde anlatımını vermiş bulunuyor.

https://doc.owncloud.org/server/6.0/admin_manual/apps/files_external/index.html

Örneğin ben dropbox alanımı yeni kurduğum Owncloud bulutum içerisinde mount etmek ve tüm datalarımı tek bir yerden yönetmek istiyorum diyelim. Bunun için owncloud ve dropbox üzerinde ayrı ayrı ve basit olan bir kaç işlem adımı mevcut.

– Önce owncloud üzerinde yönetici hesabımla login oluyorum.
– Sonrasında Sol üst köşede (hemen bulut simgesinin yanında) bulunan “Uygulamalar” / “Applications” butonuna basarak burada “Uygulamalar”‘a tıklıyorum.
– Sol köşede eklenmesine izin verilen / destek verilen uygulamalar yer alıyor. Burada “External Storage Support” seçeneğini buluyorum ve üzerine tıklayarak sağ tarafta açılan bölümde etkinleştir diyorum.
– Etkinleştirme yapıldıktan sonra sağ üst köşede kişisel menüsüne giriyorum. Sonrasında aşağıda listelenen “Harici Depolama” bölümünü buluyorum ve tarayıcımda o sekmeyi açık bırakıyorum.
– Bir önceki işlemde tarayıcımda açık kalan sekmenin hemen yanında yeni bir sekme açarak dropbox sitesine login oluyorum ve aşağıdaki linke gidiyorum,
https://www.dropbox.com/developers/apps
– Link üzerinde yeni bir api yaratarak burada oluşacak anahtar key ve ara bağlantı ile owncloud sayfamızın otomatik olarak dropbox’a bağlanmasını ve dosyalarımızı görüntülemesini sağlayacağım. Hızlıca “Create App” seçeneğine tıklıyorum,
– Burada sağ tarafta bulunan “Dropbıx API app” seçeneğini seçiyorum ve ardından aşağıda çıkan “Can your app be limited to its own folder ? ” sorusuna “No – My app needs access to files already on Dropbox” seçeneğindeki yanıtı seçiyorum.
– Aynı şekilde akabinde ” What type of files does your app need access to? ” sorusunu yönelten dropbox’a yine hemen altında bulunan ” All file types My app needs access to a user’s full Dropbox. ” yanıtı seçeneğini seçiyorum ve en altta bulunan “App name” kısmını Owncloud yazarak sağ alt köşedeki “Create app” seçeneğine tıklıyorum.
– Bu işlemleri yaptıktan sonra api’miz oluşmuş olacaktır. Şimdi burada yapmamız gereken tek işlem oluşan o api içerisine girerek “app key ve app secret” bilgilerini alarak owncloud sayfamız üzerine girmek olacak. Aynı zamanda “Redirect URI’s” kısmına ise aşağıdaki adresleri de ekliyorum. (http ise localhost olmalı, https ise tam adres yazılabilir örneğin https://paylasim.salihpala.com.tr/index.php/settings/personal gibi…
http://localhost/index.php/settings/personal
http://localhost/index.php/settings/admin
– Dropbox üzerinde oluşturduğumuz api detaylarında yer alan “app key ve app secret” bilgilerini aldığımıza göre tarayıcımızda daha önce açık bıraktığımız owncloud sayfamızın sekmesine geri dönüyorum.
– Harici depolama kısmına Klasör İsmi olarak ” Benim Dropboxım” yazıyorum. Sonrasında yan tarafında “Depo Ekle” seçeneğine tıklayarak Dropbox’ı seçiyorum ve elimdeki secret key ve app secret bilgilerini kutucuklara ayrı ayrı yazıyorum.
– Son olarak herşey doğru ise hemen sağ tarafta beliren “Erişimi sağla” seçeneğine bastıktan sonra bağlantı gerçekleştirilcektir. Owncloud ana sayfamıza gelerek ilgili dropbox alanımızın gelip gelmediği teyit edilebilir.

Ben bu kısmı hızlıca anlatmaya çalıştım. Yukarıda verdiğim linkte detaylı ve görsel süsmelelerle güzel bir anlatım yapılmış. Maksadım, ingilizce işin içinden çıkamayanlar olursa veya bir omuzluk yardım gerekenler olursa belki işe yarar diye düşündüm. Bu mantıkla google drive, ftp alanı, amazon sto. v.b. farklı yapıların eklenmesi de mümkün.
Bu tarz yardımcı programlarda genellikle incik cıncık detay vermeyi sevmem, kişinin biraz kendinin kurcalayıp gezinip öğrenmesi çok daha sağlıklı olur. Kurduktan sonra kurcalayan arkadaşları güzel özellikler ve süprizler bekliyor 🙂