Linux Üzerinde Scp Komutunun kullanimi

  Linux

Secure Copy – Yani Güvenli kopyalama olarak bilinen bir çok linux sevdalısının yakinen tanıdığı ve kullandığı “scp” komut programından bahsedeceğim.

Nedir bu SCP ?
Güvenli kopyalama veya SCP güvenli bir yerel bilgisayar ve bir uzak ana bilgisayar arasındaki veya iki uzak konak arasında dosya aktarımını sağlayan bir araçtır. Bu komut programcığı temelde (SSH) protokolü dayanmaktadır.

SCP protokolü BSD RCP protokolüne dayanan bir ağ protokolü olup, network üzerinde sistemler arasında dosya aktarımını destekler. SCP veri aktarımı için Güvenli Kabuk (SSH) kullanması nedeniyle, transit verilerin doğruluğunu ve gizliliğini sağlar ve kimlik doğrulama için aynı mekanizmalarını kullanır. İsteğe bağlı temel nitelikleri (izinler, zaman tanımları dahil), bir sunucuya (upload) veya bir sunucudan download imkanı sağlar.
Nasıl kullanırız örneklerle açıklayalım,

NOT1: Aşağıda komutlarımızı yazdıktan sonra uzak sunucular birbirleri ile bağlanırken kullanıcı şifresini soracaktır doğal olarak. Bu konuya aşağıdaki örnekleri verirken değinmedim. Fakat herhangi bir yerden farklı bir yere dosya transferi yaparken komutu yazdıktan sonra sistem komutu algılayarak işliyor ve bağlantı için bizden bağlanılacak sunucunun kullanıcı şifresini istiyor. Şayet SCP ile dosya transferi yöntemini çok sık kullanacaksanız ssh key ile sunucular arasında güvenli bağlantı şifresi oluşturarak şifresiz birşekilde scp ile güvenli dosya transferi yapabilirsiniz. Bu konuda (SSH Key Oluşturma) daha önceki yazılarımı inceleyebilirsiniz.

-Kendi bilgisayarımızdan uzak bilgisayara dosya göndermek/kopyalamak/upload etmek için,

-Yani aşağıda scp komutunun ardından bilgisayarımda transfer edeceğim dosyanın konumunu sonrasında uzak bilgisayarıma bağlanmak için önce kullanıcı adı at (@) işareti sunucu ip adresi ve dosyanın kopyalanacağı dizini veriyorum.

-Uzak bilgisayardaki bir dosyayı çekmek/download etmek istersek,

-Gerçekçi bir örnek vermek gerekirse,

-İki farklı uzak bilgisayar arasında dosya transferi için (Sizin bilgisayarınız “A” bilgisayarı olsun, fakat siz “B” ve “C” bilgisayarları arasında transfer yapacaksanız)
“B” Bilgisayarından “C” bilgisayarına dosya kopyalamak için,

-Gerçekçi bir örnek,

#####Aynı şekilde senaryoyu değiştirerek birbirleri arasında dosya transferi sağlanabilir#####

Not2: Local’den kopyalama yapacağımız zaman, yani uzak bilgisayara dosya atacağımız zaman dizin vermemiz gerekli değil, ben açıklayıcı olmak için örnekleri dizin olarak verdim. Bunu kopyalayacağımız dosyanın dizini içerisinde de yapabiliriz tıpkı aşağıdaki gibi,

Not3: Birden fazla dosya kopyalamakta mümkün elbette, bunun için aşağıdaki gibi yapabiliriz,

Not4: Uzak bilgisayardan birden fazla dizin kopyalamak/download etmek istiyorsak,

Not5: Varsayılanda scp ile veri aktarımı Triple-DES şifreleme metodu kullanır. Fakat daha performanslı olduğu savunulan “Blowfish Cipher” ile de kullanmak mümkündür. Bunu için “-c blowfish” parametresiyle kullanmak yapmak mümkün,

Aşağıdaki Argümanlar ise Genelde sık kullanılan argümanları aşağıya çıkardım. Argümanlar ile ilgili ayrıntılı bilgi için,
http://linux.about.com/od/commands/l/blcmdl1_scp.htm