Linux Üzerinde “Locale” Komutu Yardımı İle Local Dil Ayarları

  İpuçları

Linux sistemler üzerinde Yerel dil ve ülkeyeye göre bir takım özgü ayarlar, karakter kümeleri ve kodlamalar, tarih saat biçimleri, alfabetik kodlamalar v.b. bir çok ayarlar “locale” komutu genelinde tutulmaktadır.

Bu tarz ayarlar üzerinde değişiklik yapmak istediğimizde ise tabiki “locale” komutu yardımımıza koşmaktadır. Mevcut Local/Yerel ayarları görüntüleyebilme, değiştirebilme imkanı sağlamaktadır.

Dizilim aşağıda yer almaktadır.

Mevcut sistemimin yerel ayarlarını kontrol etmek istediğimde,

Şimdi ise sunucumun kütüphanesi üzerinde mevcut ve uygun durumda olan ayarları listelemek istediğimde ise yalnızca “-a” parametresi getiriyorum. Ben aşağıda bir kısmını listeledim, zira liste çok uzun..

Debian ve Ubuntu türevlerinde desteklenen paketleri görmek için,

Örneğin sunucu üzerinde tüm yerel kullanıcılara aynı local dil ayarlarını uygulamak istiyorsak “/etc/profile” dosyası içerisinde aşağıdaki komutları eklemek yeterlidir.

Mevcut oturum üzerinde dil ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki şekilde işlem yapılabilir.
Öncesinde yoğun kullanılan dilleri ve kodlarını aşağıda çıkardım.

Hatta ek olarak genel kullanılan dillerin bir kısmının kod karşılıkları ise;
Albanian sq
Arabic ar
Belorussian be
Bulgarian bg
Catalan ca
Chinese (Simplified) zh
Chinese (Traditional) zh-TW
Croatian hr
Czechoslovakian cs
Danish da
English (US) en or en-US
Estonian et
Finnish fi
French fr or fr-FR
German de
Greek el
Hebrew iw
Hungarian hu
Icelandic is
Japanese ja
Korean ko
Latvian, Lettish lv
Lithuanian lt
Macedonian mk
Norwegian no
Polish pl
Romanian ro
Russian ru
Serbian (Cyrillic) sr
Serbian (Latin) sh
Slovakian sk
Slovenian sl
Spanish es or es-ES
Swedish sv
Turkish tr
Ukrainian uk

Şimdi gelelim değiştirmeye. Örneğin sistemin dilini İngilizce olarak değiştirmek istiyorum. (Türkçe delikanlılığına gerek yok, bu tarz sistemlerin ingilizce kullanılması son derece sağlıklı ve gereklidir. Zira linux üzerinde lebiderya milyon tane makele varsa tahminim olarak bunların %90’ı İngilizce’dir diyebilirim.)

Burada iki seçenek var. İlki tüm sistem üzerinde ve tüm kullanıcılarda bu değişikliği yapmak, ikincisi ise yalnızca belirli kullanıcı/lar için bu ayarı yapmak..

Örneğin tek bir kullanıcı için yapmamız gerektiğinde kullanıcı ile login olarak; (yada root ile bağlanarak kullanıcının /home/user dizininde) aşağıdaki bash_profile dosyamızı açıyoruz ve içerisine yine aşağıdaki satırları ekliyoruz.

Bir diğer yöntem ise kullanıcının $home dizini içerisinde “.i18n” dosyası oluşturarak aşağıdaki içerisine de yazılabilir. (burada isteğe göre düzenleme yapılabilir elbette..)

Yukarıdaki işlemler tekil kullanıcı için yapılmıştı. Fakat genel olarak tüm kullanıcılarda yapmak istediğimizde ise “/etc/locale.conf” dizini altında “LANG=” ile başlayan satır sonrasında gelen kodu değiştirmemiz yeterli olacaktır.