İstenilen Komutları Bash History’e kaydedilmesini önlemek

  Linux

Linux console ekranında çalışırken doğal olarak bir çok komut kullanıyoruz. Bu kullandığımız komutları history ‘de saklıyoruz. Fakat kimi zaman gereksiz komutlar veya history’de tutulmayacak kadar riskli bilgileri girebiliyoruz. Geçmişe yönelik kontrol edelim istediğimiz zaman history üzerinde binlerce gerekli veya gereksiz komutlara rastlıyoruz.

Bu durumda belirlediğimiz komutları history de tutulmamasını isteyebiliriz. Örneğin “ls” komutunu günde belki onlarca kez girebiliriz. Fakat bunu history üzerinde tutulmaması için;

Aşağıdaki komutu giriyoruz,

 

Yukarıdaki örnek ile “ls” “wget” “fetch” “more” komutlarını artık history üzerinde tutmamayı akabinde history üzerindeki külfeti azaltmış bulunuyoruz.

Değişikliğin kalıcı olması için kullanıcı dizininde bulunan “~/.bashrc” dosyası üzerine ilgili komut dizilimini ekliyoruz ve kaydediyoruz.

Şayet böyle birçok komut vermektense sadece tek bir işlemler istediğim herhangi komutu history üzerine kolaylıkla kaydetmesini engelleyim isterseniz,

 

Yukarıdaki komut ile girilen herhangi komutun başına boşluk bırakmanız halinde history üzerinde tutulmayacaktır. Yani “ls” yazmadan önce bir boşluk bırakın sonra “ls” yazın ve history şişmesin.