İpucu- Toplu IP Ekleme

  İpuçları

Centos üzerinde yeni ve ek bir ip ekleyeceğimiz zaman ya yeni bir interface üzerinde yada sanal bir interface üzerinde bu işlemi yaparız.

Hatta sanal interface için örnek vermek gerekirse,

Geçenlerde ise şu şekilde bir senaryo ile karşılaştım;

x bir hosting firmasından sanal sunucu kiraladım ve /29 ip bloğu aldım (kullanabilir 5 ip adresi) ve bu ip adreslerini tek bir interface üzerinde tanımlamam gerekiyordu. Nedeni ise malum sanal sunucu hizmeti olduğu için abiler tek bir interface/ethernet tanımlıyor (eth0)  ve bunu kullan diyorlar.

Bu durumda da tam yukarıda verdiğim örnekteki gibi tüm ip adreslerimi birer sanal interface ile tanımlayabilirdim fakat hakkımı fantaziden yana kullandım. Aşağıdaki yöntem ile önce bir interface aralığı belirledim, belirlediğim interface için başlangıç ve bitiş ip bilgilerimi girdim ve otomatik olarak hallolmuş oldu. Şimdi detaya geçeyim,

Önce aşağıdaki satırda yer alan dosyamı açıyorum/oluşturuyorum. Bunun anlamı eth0 için range/aralık tanımlıyorum demek oluyor. İleride eth1 interface’im olur ve farklı bir aralık tanımlamak istersem “ifcfg-eth1-range” diye isimlendirebilirdim. Bu birazda sonradan ne olduğunu anlamaya yardımcı oluyor..

Yukarıdaki dosyamı açtıktan sonra aşağıdaki satırları içerisine aynen uyguladım,

Sonrasında servisi restart ettim ve ifconfig çıktımda sanal interface’lerimin oluştuğunu, aktif çalıştığını gördüm.

Not: Eksiksiz tüm yazılarımda, örneklerim de birebir uygulayarak ve aldığım sonuçları da yazarak anlatırım. Bu ip ucu yazısını yazarken kendi yapımdaki ip, ifconfig çıktısını v.s. güvenlik amacıyla veremedim. Fakat gayet kolay ve basit bir yapıdır denenmesinde ve yapılmasında herhangi risk yoktur.