İpucu – Linux Konsolu Üzerinde Yapılan İşlemler Kaydetmek (Ekran Çıktıları Dahil)

  İpuçları

Geçenlerde redhat tarafında aşamadığım bir problem yaşadım. Problemin kaynağı hp blade şasesinde bulunan bir sunucum üzerinde koşturduğum redhat makinemle fiziksel sunucusu arasındaki network driver sorunuydu. Ne yaptıysam soruna çözüm bulamadım. Tabi oldukça uzun bir süreç oldu ve işin sonunda ayrı ayrı hem redhat’ın önerdiği kernel update’i geçtim hemde hp şase üzerinde firmware update’leri v.s. ile çözüldü.

Fakat bu aşamada hp tarafındaki vender arkadaş sunucuma ve şase’nin konsoluna uzaktan bağlanarak bir takım kontroller yapmak istedi ve team ile bağlandığı için neler yaptığını görebiliyordum.

Bir sorun vardı, yaptığı bazı işlemlerin kaydını alarak incelemek istiyordum. Neticede history’de yazılan komutları saklıyorum fakat komutlarla birlikte ekrana dökülen çıktıları haliyle saklayamıyordum.

Bunun için imdadıma “script” komutu yetişti. Bu komut ile birlikte bir başlangıç veriyorum sonrasında sunucu üzererinde her ne yaparsam ve ne görürsem göreyim aynı şekilde bir dosyaya kaydediyor. İşim bittiği zaman verdiğim “script” komutunu sonlandırıyorum ve o dosya üzerinde tüm detayları takip edebiliyorum.

Bunun için aşağıdaki şekilde komutumu veriyorum ve tüm çıktıları /tmp altında takipdosyam.txt adlı bir txt dosyasına yazıyor.

İşim bittiği zaman ctrl+D tuşuna bastığım zaman ilgili script komutunun işlemesi durduruluyor ve kayıt sona eriyor. (bir nevi video kaydı gibi düşünebilirsiniz, tek sorun görüntü değil konsol üzerinde yapılan herşey kayıt ediliyor)

Örnek olarak benim kayıt işleminden sonra aldığım çıktı,

Hatta top çıktımda sıkıntılı bir durum gördüm. Hazır bunu paylaşmış ve bu sorunu keşfetmişken bari sorunumu çözeyim..